Bractwo Kurkowe Ziemi Jeleniogórskiej

Każde Bractwo Kurkowe wyrastało z gotowości do obrony wspólnego domu. Tej potrzebie nie wahano się złożyć najwyższą ofiarę. I to była istota Bractw Kurkowych, chociaż nie zawsze widoczna przy zabawie w strzelanie do kura.

Dzisiejsze Bractwa — także nasze, Bractwo Kurkowe Ziemi Jeleniogórskiej — nie traktują tego dziedzictwa odpowiedzialności tylko w kategoriach historycznych. Odpowiedzialność bowiem jest fundamentem wspólnego domu zawsze i wszędzie. Zawsze i wszędzie musi być niezłomna. Bractwo Kurkowe Ziemi Jeleniogórskiej ponosi tę odpowiedzialność dobrowolnie i w całym jej wymiarze, bo odpowiedzialność jest niepodzielna.

Rzetelność we wszystkich dziełach społecznych w naszej małej ojczyźnie to pierwsza zasada naszego Bractwa. Chcemy być stowarzyszeniem ludzi, którzy stąd płynącą ofiarność traktują jako oczywistą potrzebę społeczną i którzy potrafią ją świadczyć w ramach Bractwa, ale też w każdej innej roli — zawodowej i prywatnej.

Szczególnie bliska jest nam świadomość tradycji historycznej, bez której — wiemy to dobrze — nie można pewnie poruszać się po teraźniejszości, ani też kształtować bezpiecznej przyszłości. Z tym przeświadczeniem Bractwo nasze prowadzi działalność kulturalną i sportową i z tym przeświadczeniem podejmie każdą inną działalność w razie potrzeby, w imię ochrony i pomyślności naszego wspólnego domu, naszej małej ojczyzny, naszej ojczyzny.